Genel

Issız vs Ada

Büyük bir işkence ile seyrettim sonunda.

“İşkence ile” dememin nedeni, şu sevgi-aşk filmlerini son zamanlarda büyük bir iştahla seyretme isteğim olmadığındandır. Son yıllarda daha hareketli özellikle mistik-fantastik filmleri tercih eder oldum. Tahminimce nedeni basit; normal hayatı zaten yaşıyorum, bari beni başka dünyalara taşıyan filmler bu yaşadığımız normal hayatın yükünü alsın.

Evet, bu olay yaratan filmi seyrettim sonunda. Beğendiğim ve beğenmediğim bir sürü şey oldu. Burada bunu tartışmayacağım; herkesin düşüncesi kendine doğru, herkes almak istediğini ya da ihtiyacı olduğu şeyi alıyor içinden. “Aha işte kız aynı ben”, “vay bea erkek aynı ben ama çaktırmayayım, anlamasınlar” tripleri geçti artık. Tabii ki kız sen olacaksın, erkekte ben. Çünkü şimdiki zamandaki bir erkek ve bayan başrolde ve bunlar insan. Ağlıyor, gülüyor, sevişiyor, yemek yapıyor, yiyor, içiyorlar. Issız adam olmak kolay, ona Ada’lar bulmak ta.

Filmde Issız adam olmak isteyen olduğu kadar ona söven de oldu; Ada’ya taptığı kadar, gerizekalı diyen de. Nasıl bir şey acaba Issız Adam olmak.

Çok kolay gözükebilir, keyifli görülebilir, imrenebilirsiniz. “Way bea ne kız götürüyor dersiniz”, çok yanlış; bazı yeteneklerinizin olması lazım. National Geographic’te olduğu gibi “Öldürmeye Programlananlar” da doğuştan bazı özelliklerin olmalı, sonradan olmaz bunlar;

· İyi yemek yapman lazım,

· İyi bir gelirin olması lazım akşamları 10 dakikalık zevk için harcayabileceğin kadar çok yani,

· Her gece arayacak birileri olması lazım, bu arada her gece birini bulman lazım, olmadı gecenin bir körü evinden çıkarak sokaklarda soyulma-bıçaklanma riskini düşünmeden,

· Ağzının laf yapması lazım,

· Yüzün biraz melankolik olmalı (mavinin telaşı),

· Tek yaşadığın bir evin olması lazım,

· Alkole ve sanırım cıgaraya yatkınlık olmalı,

· Yüzsüz olmalısın,

· Çabuk yalan söyleyebilmelisin,

· Gamsız olmalısın,

· Sado-Mazoşist isteklerin olmalı ama şart değil,

· Korunmalısın önemli,

· Biraz romantik olmalısın,

· Zeki olmalısın; gördüğünüz üzere herkesin harcı değil.

Ada olmak daha kolay.

· Bayan olmanız yeterli. Nasıl olsa hayatta ne kadar acımasız olabilseniz de tüm Alper’ler de yelkenleri suya indireceksiniz zaten. En doğru kişilerde ise hep bir hata bulma gayreti. Bayanların genelinde bulunan “ben bu adamı seviyorum, hataları olabilir, değiştirebilirim” en büyük yanılgı. O odun yani biz, değişmeyiz. Sen de o yüzden daha çoook vurursun başını taşlara. Ada yalan söylemez mi, söyler. Ya evliyim yalandı ya da evlendiği kişiye dediği “EVET”.

Her Alper belli başlı Ada’lara ara sıra uğrayacak. Çünkü belirli bir yere demirleyemeyecek Alper. Demirlemek için güvenli bir liman bulmalı. Sen Alper olmuş olabilirsin ama Alper sen olamayacak. Alper gene başka Ada’lar arayacak, geçici olarak sığınabileceği; Ada’nın da bir Alper’i, hep olacaktır. Siz ne Ada’ya acıyın ne de Alper’e. Hayatınızda Ada ya da Alper olduğunuz kadar, Mecnun da oldunuz, Kerem de hatta ismini bilmediğiniz diğer bir sürü kahraman da.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: