Bilgi Genel

En Zor Mülakat Soruları

Amerika’da yayınlanan Busssiness İnsider dergisi çeşitli şirketlerin işe alacakları elemanlara sordukları sorular içinden en zorlarının derlemiş…

Bakın neler soruyorlar?

  • Size bir kutu kurşun kalem verilse, bunları, geleneksel kullanımı dışında 10 ayrı biçimde nasıl kullanırsınız? (Google, yönetici asistanı ararken sormuş.)
  • Bir asansörü nasıl test edersiniz?(Microsoft, yazılım geliştirme mühendisi ararken sormuş.)
  • Eğer Mars’tan gelmiş olsaydınız problemleri nasıl çözerdiniz? (Amazon, İnsan Kaynakları’na yönetici ararken sormuş.)
  • Hayatta yapmış olmaktan ötürü özellikle gurur duyduğun bir şeyi söyle? (Apple, yazılım mühendisi ararken sormuş.)
  • Bir trafik işareti olsaydın ne olurdun?(Pasific Sunwear, satış yardımcısı ararken sormuş.)
  • Bir uçakta sonsuz sayıda siyah ve beyaz nokta var. Siyah ve beyaz noktalar arasındaki mesafenin 1 birim olduğunu kanıtla. (Goldman Sachs teknoloji analisti ararken sormuş.)
  • Rus gansterler seni kaçırıyor ve altı mermi alan bir revolvere iki mermiyi arka arkaya yerleştiriyor, sonra da revolveri çevirip kafana doğru tetiği çekiyor. Klik. Hala hayattasın. Sonra sana soruyor: Yeniden çevirmemi mi istersin, yoksa sadece tetiği mi çekeyim? Hangi durumda silahın ateş alma ihtimali kaçtır, hesapla. (Facebook internet pazar analisti ararken sormuş.)
  • Bir fıkra anlat. (JP Morgan Chase finansal analist ararken sormuş.)
  • Seni neden işe almayayım? (Twitter insan kaynaklarına eleman ararken sormuş.)
  • Cüce öldüren dev, on cüceyi en kısadan en uzuna doğru sıralamış. Cüceler kendilerinden daha kısa olanları görebiliyor ama uzun olanları göremiyor. Dev, cücelerin kafasına rastgele biçimde siyah ya da beyaz şapkalar takıyor. Cüceler kendi kafalarındaki şapkanın rengini bilmiyor. Dev, en uzun cüceden başlayarak şapkasının rengini soruyor ve eğer bilemezse onu öldürüyor. Cüceler verilen cevabı duyuyor ama cücenin ölüp ölmediğini bilmiyor. Cüceler şapkalar dağıtılmadan önce kendi aralarında toplantı yapıyorlar. En az sayıda cücenin ölmesi için nasıl bir strateji izlenmeli? Ve bu stratejiyle kurtarılabilecek minimum cüce sayısı nedir? (Bit Torrent’e otomasyon mühendisi alınırken sorulan soru.)

Öte yandan İş görüşmelerine giderken giydiğimiz kıyafetin kişiliğimize, statümüze ve fizyolojimize uygun olması gerektiğini belirten iş arayanların başvuru sitesi Globalcv Genel Müdürü Ertan Kirik, ‘kamu, finans, siyaset, hukuk gibi resmi sektörlerde bayanlar lacivert, gri, bordo, haki, bej, vizon ve kamel gibi renkleri; erkekler ise, koyu renkleri tercih edebilir.’ dedi. İş görüşmelerinde giyilmemesi gereken tek rengin, kahverengi olduğunu söyleyen Kirik, ‘kahverengi, karşısındakinin kendini resmiyetten uzak daha rahat hissetmesini sağladığı ve rahat bir renk olarak kabul edildiği için iş görüşmelerinde asla kullanılmamalıdır.’ dedi. …alıntıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: