Genel

Ayna Ayna, Söyle Bana

Arada bir al takke ver külah yapmalı insan.

Tamam şimdiye kadar her konuda suçladın patronunu. İnternet yavaş “ne biçim bir şirket bu”, tuvalet kağıdı bitti “offf of”, zamlar açıklandı “yok daha neler”, hattının sms’i bitti, bu poğaça neden yağlı, çay az demli, camların önüne kuş pisliyor, ses yok, ses fazla vs.

Artık kendinize de dışarıdan bakmanızın zamanı geldi. Patron hep kötüdür (muhakkak) ama siz ne kadar meleksiniz göreceğiz.

İş: Öncelikle aynası iş’tir kişinin. Bir kere en kısa haliyle, yaptığınız işi zamanında ve eksiksiz yapabiliyor musunuz? Daha iyisinin yapabilir misiniz? Tabii ki iyi çalışıyorsunuz, fakat işinizi savsakladığınız olmuyor mu? Herkes günün ya da haftanın belli bir döneminde bunu yapacaktır. Bu belli bir orana kadar kabul edilebilir. Önemli nüanslardan biri öncelik belirleyebilme yeteneği. Hangi işin önce yapılması gerek. Bunu fark edip iş sürecinde ön sıraya alabiliyor musun?

İşini yapıyorsun diyelim. Orta seviyede bile yapsan genel olarak piyasaya yeter de, bazı firmalarda çalışıyorsan çok iyi yapman gerek. Asıl soru ise “hangi firmada çalıştığın/çalışmak istiyorsun ve orası için yeterince iyimisin”.

İletişim/Uyum: İşini yeteri kadar yapan insanlar için ikinci önemli unsur iletişim/uyum. Ekip içi ve ekip dışında iletişimin nasıl? Bu ne işine yarayacak. Hangi birimde olursan ol, eninde sonunda x birimdeki kişi ile çalışman gerekecek. Ya onun sana ya da senin ona ihtiyacın olacak. O an geldiğinde işini zamanında yapıp yapamadığın senin firma kariyerinde etkili olacak, unutma.

Aynı zamanda uyum, üst yönetimden sana kadar gelen yeni uygulamalara gösterdiğin reaksiyondur da… Herkesle iletişimde olmaya çalış, her ortam için uyumlu ol.

Empati: İster müşteriye ister içerideki bir birime hizmet ver. Karşındakini anlamıyorsan çözümün sadece kağıt üstünde (yüzeysel) olur. Hatta kendi işinden bir sonraki aşamada diğer kişinin yaptığı aşamaları iyi bilmiyorsan çözüm sürecini daha fazla uzatabilirsin. Bu nedenle sürekli olarak kendinden önceki işlerin sana nasıl geldiğini ve nasıl gelirse daha çok işine yarayacağını; aynı zamanda senden sonra ki birime de kendi yaptığını ve onun ne yaptığını görerek daha uygun hale getirme hem kendin kem firman için daha yararlı olacaktır.

Sinerji/Proje: Eğer iletişim ve uyumu yakaladı isen sinerji yaratmak için doğru bir yerdesin. Artık yeni projeler geliştirebilir, bu projenin ortaya konulmasında başka birimlerle uyumlu çalışarak sinerji oluşturabilirsin. Ve emin ol; şirketi büyütürsen, sen de büyürsün.

Küçülen, yerinde sayan firmadan ayrılman gerektiğinde istediğin kadar büyük ol, firman kadar büyüksün… Büyüyen (hatta büyümesinde önemli rolünün olduğu), lider bir firmadan ayrılman gerektiğinde daha büyüksün…

+1: Bu çok özel bir kriter. Çünkü herkeste yok, olmasına da gerek yok. Fakat olduğunda aranan kişi olursunuz. Yaptığınız işe yaptığınız her farklı katkı sizi +1 öne çıkartır. Kişisel bazı özellikleriniz ya da tecrübeniz olmadık zamanlarda fark yaratmanızı sağlar. Matematik zekası çok gelişmiş bir finansman çalışanı, hayalgücü çok gelişmiş bir pazarlama/reklam çalışanı, annenizin/babanızın iş deneyimleri, farklı sektörde yaptığınız eski iş deneyimlerinizin yeni firmanızda beraber çalışmanızı gerektiren birimlerle örtüşmesi.

Daha önce de dediğim gibi takkenizi alın önünüze ama bugün bir nebze daha dürüst olun. Zaten kendinizi kandıramazsınız (:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: