Free Friday

Bugün Cuma. Bazılarımız için smart casual giyinebilme fırsatı. Bunu genel olarak haftanın her günü bayanlarımız yapabilse de, biz kravatlı taraf için eşitlik günü. Onlarda da giysi konusunda müthiş yasaklar vardır tabii ki. Ayakkabıda parmaklar gözükmesin diyen firmalar bilirim, sen yasağa bak.

Hatta Cuma, birçoğumuz için son iş günü, belki de haftalık yevmiye alma günü. Birkaç saat sıkacaksın dişini öğle yemeği, az daha sık ve haftayı bitir. Molaları arttır, zati 17:00’dan sonra kim çalışır ki…

Yarın Cumartesi.

Ağa da Paşa da sensin bugün. İster erken kalk, ister geç; ister kalkma. Hava güzelse, sen genede dışarı çık bir. Bekârsan, sevgilin varsa, sözlü isen, nişanlı isen, evli isen, çocuklu isen tüm durumlara karşı gideceğin yerler değişecektir.

 • Bekârsan, çok geniş yelpazen var. Asıl karar vermen gereken tek başına mı, başka bir arkadaşınla mı çıkacağın.
  • Yalnız kovboysan geceler daha renkli olabilir. Gündüz iyi ya da fast bir food. Devamında iyi bir çay ya da zevkine göre türk/filtre vs kahve. Belki nargile/sinema ile dinlenme. Gece en büyük sıkıntı damsız girebilmek. –Ki senin belli bir çevren vardır, durdurulacak yere gitmezsin. Bardaki yerini alır gözleme başlarsın. Kim olabilir, bu olabilirliğin karşılığı olur mu? Olursa yalnız mı, grubu nasıl, ayırabilir misin? İşte içeri girdiğinden itibaren ilk yarım saatin burada ne kadar kalacağını belirler; harcadığın kafa ise seni rahatlıkla tıp olmasa da en azından bir iktisat/işletme mezunu yapabilirdi.
  • Bir arkadaşınla isen uyum çok önemli. Sen çay, o espresso seven biri ise eninde sonunda uyuşmazlık çıkacaktır. En büyük avantajı ise her hangi bir çift bulma aşamasında seçimin size kalmadan dış etkenlerce rahatlıkla çözülebilmesi.
 • Sevgiliniz varsa yahut söz/nişan; muhtemelen her fırsatta görüşüyorsunuzdur. Evli olunca bu sayı azalacaktır. Yan yana oturursunuz gittiğiniz yerlerde. Elele dizdize, çılgın bir mutualizm yaşanmaktadır. Hiiiç kavga edilmez, Ankara’da da olsanız Paris’tir orası. Yediğiniz simit Fransız restoranlarında bulamayacağınız lezzettedir.
 • Söz’lü isen Nişanlıdan farkı olarak ayda 10 gün yerine 8 kez görüşebilmendir. Çünkü artık aileler biliyor. Yarım saat geç gelsen nedeni sözlün/nişanlından bilinecek. Müsaitse güzel bir yerde yemek yenir. Boğazın ortasında bile otursanız birbirinizin gözlerinin içine bakarak ne kadar çok şey söylemek istesenizde daha çok tebessüm edip, bazı sıkılmışlıktan;
  • “ama bakma öyleee”
  • “nedenmiiiş?”
  • “bilmem utanıyoruuum” replikleri ile günü noktalamaktır.
 • Evlilikte, eski sevgililiğe dönülür. Her hafta sonu için planlar yapılır, akşamları yorgunluk yoktur. İş yerindeki arkadaşlar süper koca/eş ile hava atılarak anlatılır. Evli olmayan arkadaşlara eş bulunmaya çalışılan en yoğun süreçtir. Sevap dönemidir. Bir sonraki sevap dönemi ise çocuğun olduktan sonra diğer evli arkadaşlarına çocuk yaptırtma aşamasıdır.
 • Çocuklu isen ya hava mükemmel olmalı ya da alışveriş merkezinde para harcamak için dükkan dükkan dolaşmalısın. Evli ailelerin en eğlenceli zamanları çocuğunuzun 2 yaşına kadar olan döneminde; özellikle sabahları, annenin, bonuslu saç ve yarı kapalı göz, dağılmış pijama ile uyanmaya çalışma egzersizleridir. Fakat işyerine gelince o kadın tam bir iş kadınına dönüşür. Evde yaşadığı hiçbir yorgunluktan iz kalmamıştır, 20. Yüzyılın en büyük icatlarından biri firkete’dir. Sabahki kadını iş yerindeki kadına çeviren mucize buluş. Minimum 10’lu satılır. Yastığın altından, kaşıklıktan, banyodaki her dolabın kenarından, arabadaki bilumum cepten, montlardan, çantanın derinliklerinden, her yerden çıkar. Aradığında bulunmaz. Bekârken 2, sevgili-sözlü-nişanlı-evli iken 3-4, çocuklu iken minimum takım olarak kullanılır.

 

Ya da hiç birini yapmazsın akşama kadar zap, şekerleme, yemek sepeti (:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir